Замість брейншторм: як поліпшити креативний процес
Якщо ресурси обмежені, терміни здачі проекту підтискають, а в творчому плані - застій, час звернутися до однієї з креативних технік. Почати можна з онлайн-брейншторм, але є й інші способи знайти натхнення.
Алгоритм брейншторма
По-перше, заздалегідь оголосіть про завдання брейншторм. По-друге, виберіть ведучого і поділіть учасників на тих, хто генерує ідеї, і тих, хто аналізує інформацію.
Правила успешного брейншторма
- Поставте конкретну мету
- Залучіть до обговорення якнайбільше людей
- Заохочуйте генерацію абсурдних ідей
- Відмовтеся від критики
- Слідкуйте, щоб дискусія не пішла в інше русло
- Попросіть колег відкласти телефони до кінця обговорення
- Записуйте абсолютно всі ідеї, наприклад, на дошці, і не скупіться на схеми
- Попросіть висловитися всіх присутніх
- Влаштуйте зустріч після мозкового штурму - особливо якщо учасники «перегоріли»
альтернативні техніки
Якщо брейншторм не допоміг згенерувати стоять ідеї, пора розглянути інші креативні техніки. Вимоги ті ж: грамотно сформульоване питання, група бажаючих і прагнення творити.
Скоби
Двоє учасників починають обговорювати проблему. До них приєднується третій, але ніхто з групи не висловлюється, поки новачок не поділиться своєю ідеєю. За тією ж схемою до обговорення додається по одній людині. Ведучого немає. Процес йде, поки не висловиться весь колектив.
Метод да Винчи
Один із способів поліпшити креативний процес - прислухатися до інтуїції. Запишіть питання на листку паперу, розслабтеся і почніть малювати хаотичні лінії. Кожен образ викличе асоціації, які треба співвіднести з поставленим завданням.
Негідник
Ця техніка допоможе вам зрозуміти, в якому напрямку рухатися далі. Визначте складові частини завдання і дайте відповідь на питання по схемі. Розглянемо метод на прикладі ресторанів швидкого харчування.
«Шість капелюхів мислення»
Учасник «одягає» одну з капелюхів і включає режим мислення, за який вона відповідає. Наприклад, володар чорного капелюха повинен знайти слабкі місця ідей і звернути на них увагу. У підсумку все зможуть подивитися на предмет обговорення під різними кутами.
- Білий капелюх - фокус на наявних і відсутніх даних
- Червоний капелюх - відчуття і інтуїція
- Чорний капелюх - критика і оцінка ризиків
- Жовтий капелюх - акцент на перевагах
- Зелений капелюх - пошук креативних рішень
- Синій капелюх - формулювання цілей і підведення підсумків
Раунд-Робин
Учасники фіксують свою точку зору на окремому аркуші паперу і передають записи один одному за годинниковою стрілкою. Кожен придумує свіжі ідеї на основі чужих, поки не повернеться до свого листку. В результаті всі отримують свої списки з інсайтами від колег.
Рольовий мозковий штурм
Техніка пропонує вирішити проблему від імені відомих особистостей в бізнесі.
Дельфі
Сформуйте групи експертів і аналітиків. Експерти розбивають питання на кілька дрібніших, з яких аналітики складають загальний опитувальник. Потім група експертів працює з питаннями і збирає найяскравіші ідеї. Отримавши фінальний «банк ідей» від експертів, команда аналітиків намагається привести позиції до спільного знаменника.
Зворотний мозковий штурм
Якщо дискусія зайшла в глухий кут, допоможе метод зворотного мозкового штурму. Суть - виявити якомога більше недоліків у пропозиціях колег. Критикуючи свої ж рішення, ви помітите деталі, які вислизають від уваги при звичайній генерації ідей.
В ікрі ми любимо синтезувати креативні методики під різні завдання: ТРВЗ, CRAFT, дизайн-мислення, латеральне мислення і т. Д. Для роботи над стратегією ми використовуємо теорію обмежень (TOC) і концепцію Jobs-To-Be-Done (JTBD).
CRAFT, або Creative Algorithm Framework & Tools - спосіб створення нових форм відносин для різних соціальних моделей, будь то цифровий продукт для Фінтех, гра або промосайт. Скрізь є зв'язку, які можна змінювати за допомогою трьох параметрів: форми, драми і користі.
Коли незважаючи на всі ці техніки настає творча криза, я долаю його за допомогою друзів - кураторів в ікрі. Вони завжди підштовхують мене до пошуку чогось нового, щоб я міг їх здивувати - а зробити це нелегко.
Креативність - це навичка, який допомагає знаходити неочевидні зв'язки між очевидними речами. Коли він ще не розвинений, або настав ступор, креативні методики допомагають почати мислити нестандартно. Чим досвідченіший креативщик, тим менше він залежить від креативних методик - рішення приходять в голову самі собою.
Одна з моїх улюблених методик - «Плюс, мінус, цікаво». Спочатку ми придумуємо абсурдне рішення проблеми, а потім знаходимо в ньому 10 плюсів, 10 мінусів і 10 «цікаво». Наприклад, ми рекламуємо автомобіль. Виробник заявляє, що він найбезпечніший на ринку. Абсурдним рішенням в цьому випадку може бути ніколи не виходити з автомобіля. Коли ми шукаємо 10 плюсів і 10 мінусів, ми допомагаємо мозку прийняти цю ідею. А коли шукаємо «цікаво», ми будимо в собі цікавість: «Цікаво, як будуть виглядати ресторани в такому світі?», «Чи буде готель для машин?» Це допоможе зловити креативну хвилю і знайти заходи для хорошої ідеї.
А взагалі, нічого ще не допомагало вийти з творчого ступору так, як прогулянка з собакою і без телефону.
No comments:
Post a Comment
Залишити коментар тут!